یزد پورتال
02 اردیبهشت 1402 - 09:58

مسیر حق تنها مسیر سعادت بشری است/تلاش برای خروج از دسته خاسران

یزد- امام جمعه یزد گفت: مسیر حق تنها راه سعادت بشری است و مسیری که دشمنان برای ما ترسیم کرده اند، به جز شقاوت و بدبختی راه به جایی ندارد.

به گزارش خبرنگار مهر، آیت الله محمدرضا ناصری، صبح شنبه در خطبه‌های نماز عید سعید فطر با اشاره به آیات سوره والعصر اظهار داشت: خداوند قسم خورده که انسان در زیان است و در مسیر خسران حرکت می کند، مگر کسانی که ایمان بیاورند و عمل صالح داشته باشند و بی‌شک آنچه خدا برای ما خواسته و ما را با همان هدف خلق کرده، ایمان و بندگی خداست.

وی با بیان اینکه ما از خدا جدا نیستیم و همه عالم مرتبط با پروردگار است و این رحمانیت خداست که همه را به هم وصل کرده است، افزود: انسان هر کجا برود و هر کاری انجام دهد، باز هم بنده خداست بنابراین نباید از خدا غافل شود.

ناصری با اشاره به سخن یکی از مفسران قرآن کریم که گفته اینکه انسان لفی خسر است، حکایت یخ فروش است که فریاد می زند؛ ای مردم یخ مرا بخرید و رحم کنید به کسی که سرمایه اش دارد آب می شود، عنوان کرد: سرمایه انسان نیز عمر او است و چون عمر در حال عبور است، اگر انسان به فکر استفاده بهینه از آن نباشد، همانند یخ فروش ضرر کرده و سرمایه خود را از دست داده است.

امام جمعه یزد تاکید کرد: کسانی که ایمان بیاورند و عمل صالح داشته باشند، در مسیر حق باشند و از مسیر غیرخدا دور شوند و در امر به معروف و نهی از منکر کوشا باشند، در زمره خاسران نخواهند بود.

وی با اشاره به اینکه آیات این سوره انسان را به صبر هم برای خود و هم دیگران در مسیر رسیدن به حق و سعادت دعوت می کند، افزود: بی‌شک رسیدن به آسایش و آرامش، سختی‌های بسیار دارد و صبر نیاز اصلی در این مسیر است زیرا حتی ممکن است دین و دنیا، زندگی و مسیر و هدف زندگی انسان در مسیر انحراف قرار گیرد زیرا دشمن نمی خواهد ما در صراط مستقیم باشیم.

ناصری اظهار داشت: باید در صراط مستقیم پایدار باشیم و از مسیر منحرف نشویم زیرا انحراف از مسیر، خسران به دنبال دارد و باید این مهم را از درگاه خداوند متعال درخواست داشته باشیم.

وی تصریح کرد: یکی از حسرت‌های انسان در آخرت این است که راه کسانی را رفته که آنها منحرفش کرده اند و باید مراقب باشیم که در دنیا و آخرت گرفتار این حسرت نشویم.

ناصری در بخش دیگری از سخنان خود با اشاره به اینکه خاسرین در آخرت حسرت می خورند که چرا در مسیر خدا و پیامبر خدا حرکت نکردیم، اظهار داشت: دشمنان و شیاطین با استفاده از ابزارهای مختلف ما را در مسیر غیرحق قرار دادند و کاری کردند که وقت خود را وقت فضای مجازی کنیم و آنجا به اموری بپردازیم که عمر ما را هدر بدهد.

امام جمعه یزد تاکید کرد: باید قدر خود را بدانیم و از خدا بخواهیم اگر ما را در مسیر حق قرار داد، به ما شرح صدر بدهد تا مبادا دوباره از مسیر درست منحرف شویم.

وی افزود: همه ما موظف هستیم که بنابر دستور خدا در قرآن، هم خود و هم اهل خود را از آتش جهنم نجات دهیم که اهل خود منظور همان اهل خانواده، اهل محله و … است.

ناصری خطاب به معلمان و والدین عنوان کرد: اگر می‌خواهید توشه آخرتی برای خود داشته باشید، فرزندان و دانش آموزان خود را مسلمان و بر اساس آموزه‌های دینی تربیت کنید تا خدمتگزار جامعه باشند و به سراغ فساد و کارهای خلاف نروند.

وی با بیان اینکه برای نگه داشتن دین خود باید هزینه کنیم، افزود: دشمن ایستاده و باید در مقابل او بایستیم و شک نکنید که اگر مقاومت کنید، دشمن تار و مار خواهد شد.

ناصری عنوان کرد: نه باید از آینده بترسید و نه از گذشته محزون باشید بلکه باید در راه دین، سعادت و رسیدن به قرب الهی پایدار باشیم.

منبع: مهر
شناسه خبر: 1164095