یزد پورتال
19 تیر 1403 - 17:37

تراز مثبت تجاری یزد ۳۹ میلیون دلاری شد

سرپرست گمرک استان یزد گفت: رشد صادرات و واردات یزد در بهار ۱۴۰۳ تراز مثبت تجاری این استان را تقویت کرد.

به گزارش خبرگزاری تسنیم از یزد، محمد قاسم‌پور ظهر امروز در نشست شورای اقتصادی استان یزد گفت: تراز تجاری استان یزد در فصل بهار امسال با رسیدن به بیش از 39 میلیون دلار مثبت شده است.

سرپرست گمرک یزد، ادامه داد: حجم تجارت فرامرزی استان در سه ماهه ابتدایی سال جاری به حدود 192 میلیون دلار رسیده است؛ در این مدت، ارزش کل صادرات استان به بیش از 115 میلیون دلار و ارزش کل واردات به 76 میلیون دلار بالغ شده است.

وی در ارتباط با وضعیت صادرات از گمرک یزد گفت: در بهار سال 1403، بیش از 681 هزار تن کالا از طریق 11 هزار و 256 فقره اظهارنامه به ارزش 115 میلیون و 538 هزار دلار از گمرک یزد به خارج از کشور صادر شده است.

قاسم‌پور تصریح کرد: با مقایسه این آمار با مدت مشابه سال قبل، کاهش 11 درصدی در وزن صادرات و افزایش 1 درصدی در ارزش آن مشاهده می‌شود.

سرپرست گمرک استان یزد ادامه داد: شرکای عمده صادراتی یزد در این مدت عبارت از عراق، پاکستان، افغانستان، امارات متحده عربی و عمان بودند و بیشترین کالاهای صادراتی استان شامل کاشی و سرامیک، اکسیدها و هیدروکسیدهای مولیبدن، هیدروکربن‌های سبک، آهن و پروفیل، و شیشه مظروف و ساختمانی بوده است.

وی در ارتباط با وضعیت وارداتی از گمرک یزد هم گفت: در سه ماهه ابتدایی سال جاری، بیش از 29 هزار تن کالا از طریق 504 فقره اظهارنامه به ارزش بیش از 76 میلیون و 452 هزار دلار از گمرک یزد وارد کشور شده که این آمار نشان‌دهنده افزایش 30 درصدی در وزن و 36 درصدی در ارزش واردات نسبت به مدت مشابه سال قبل است.

به گفته قاسم پور، عمده کالاهای وارداتی استان شامل مواد اولیه واحدهای تولیدی، قطعات یدکی و ماشین‌آلات خط تولید بوده که بیشتر از کشورهای چین، ترکیه، امارات متحده عربی، ایتالیا و هلند وارد شده‌اند.

سرپرست گمرک استان یزد خاطرنشان کرد: این ارقام نشان از رشد چشمگیر تجارت فرامرزی یزد در بهار 1403 دارد که با افزایش واردات و صادرات، تراز مثبت تجاری این استان به بیش از 39 میلیون دلار رسیده است؛ این روند نشان‌دهنده توانمندی اقتصادی و تجاری یزد در جذب و تامین کالاهای مورد نیاز بازارهای داخلی و خارجی است.

انتهای پیام/781

منبع: تسنیم
شناسه خبر: 1740933

مهمترین اخبار یزد: