یزد پورتال
04 بهمن 1401 - 14:43

استاندار یزد: افزایش بهره وری در گرو خلاقیت مدیران است/آغاز به کار دوازدهمین کنفرانس ملی بهره‌وری در یزد

استاندار یزد با اشاره به ضرورت توجه به مقوله بهره وری، گفت: افزایش بهره‌وری در گرو خلاقیت و پشتکار مدیران است.

به گزارش خبرگزاری فارس در یزد، مهران فاطمی پیش از ظهر امروز در دوازهمین کنفرانس ملی بهره‌وری که با حضور جمعی از مسئولان و مدیران استانی و ملی به میزبانی این استان برگزار شد، اظهار کرد: بادگیرهای ساخته شده از خشت و گل، طاق‌های ضربی و دُوریِ شکل گرفته با کمترین امکانات و قنات‌های حفر شده در دل زمین، برای تاب آوری در برابر طبیعت خشک و گرمای خشن، مصداق عینی و خارجی روحیه‌بهرورانه یزدی‌هاست.  

وی افزود: اهالی دیروز و امروز دارالعباده با اعتقاد راسخ قلبی به آنچه که در احادیث و روایات در باب اِتقان در کار آمده، آموخته‌اند که کارِ درست را باید درست و با کمترین هزینه انجام داد که «رَحِمَ اللهُ امرَأً عَمِلَ عَمَلاً فَاَتقَنَه».

استاندار یزد گفت: امروز نیز استان یزد به عنوان استان هدف برنامه‌ریزی در ارتقاء بهره‌وری دو اقدام مهم را در دستور کار خود قرار داده است که تدوین برنامه ارتقاء بهره‌وری استان با عنوان «یزدِ بهره‌ور» ذیل سند تحولی استان یعنی «یزدِ نوین» یکی از آنهاست.

فاطمی تصریح کرد: استان یزد در این رابطه با توجه به مزیت‌هایش در صنایع فولاد، کاشی و سرامیک و نساجی، معدن و گردشگری به دنبال دستیابی به چشم انداز ۱۰ ساله‌ای است تا استان یزد در سال ۱۴۱۱ به عنوان «استان بدون اتلاف و پایتخت بهره‌وری ایران» بشناساند.

وی دیگر اقدام مه در این خصوص را حمایت از توسعه مدل «ارزیابی بلوغ نظام مدیریت بهره وری در سازمان های ایرانی» (i-MAPS) خواند و در این خصوص اظهار کرد: طبق مصوبه کارگروه بهره‌وری استان بخشی از اعتبار پژوهشی استان در سال ۱۴۰۱ به توسعه این مدل که می تواند سطح بلوغ سازمان‌های خصوصی و دولتی را در امر مدیریت بهره وری ارزیابی و برای بهره‌ورتر شدنشان برنامه‌ریزی کند.

فاطمی با بیان این‌که در برنامه رشد اقتصادی استان سهم ۴۰ درصدی بهره وری از رشد اقتصادی دیده شده است، ابراز امیدواری کرد با تحقق این هدف، یزد در این زمینه هم الگویی برای سایر استانها باشد.

وی در ادامه با نگاهی مساله محور به بهره‌وری، عنوان کرد:  یکی از برنامه های استان در برنامه یزدِ بهره‌ور که بصورت مساله محور به ارتقای بهره وری پرداخته است، هوشمند سازی معادن استان است که در این رابطه  با پیشتازی مجتمع معدنی چادرملو و در بخش عملیات استخراج معدن از سال 1394 آغاز شده است و بخش های مختلف در سال های اخیر در این مجتمع توسعه داده شده است به نحوی که برنامه‌ریزی و کنترل عملیات بارگیری و باربری، کنترل عیار بار دپوها، کنترل سنگ شکن، کنترل مصرف سوخت، کنترل تمام ماشین آلات، کنترل عملکرد راننده ها، پایش سرعت و رعایت ایمنی، ارائه گزارشات تولید و کنترل بار ورودی به کارخانه در حال حاضر در مرحله اجرا و بهره برداری است. 

 در این کنفرانس ملی کارگاه‌‍‌های تخصصی با محوریت بهره‌وری سیاست گذاری اقتصادی، تدوین شاخص‌های اختصاصی بهره وری مبتنی بر مدل سازمان بهره وری آسیایی، بهره وری و قوانین مقررارت، گرفتن نبض فرایندهای کاری، بهره وری و کیفیت منابع انسانی، مدل ایرانی ارزیابی بلوغ نظام مدیریت بهره وری و نیز نگاه منطقه‌ای به توسعه بهره وری در کشور برگزار می‌شود.

این کنفرانس دو روزه با هدف پشتیبانی از اهداف و برنامه‌های ملی در حوزه بهره‌وری، تبیین و ترویج موضوع بهره‌وری و گفتمان‌سازی آن به‌عنوان یکی از اولویت‌های جدی توسعه کشور، واگذاری نقش و کمک به نقش‌آفرینی بیشتر استان‌ها در موضوعات ملی  و برندسازی ملی برای استان یزد در حوزه بهره‌وری، توسط انجمن بهره‌وری ایران و با مشارکت سازمان ملی بهره‌وری ایران برگزار می‌شود و از محورهای آن  بهره‌وری و سیاستگذاری اقتصادی، بهره‌وری و قوانین و مقررات و بهره‌وری و کیفیت روابط انسانی است.

پایان پیام/ب

منبع: فارس
شناسه خبر: 995154

مهمترین اخبار یزد: