یزد پورتال
28 آذر 1401 - 14:14

لزوم توسعه خطوط ریلی کشور/افزایش واگن و قطار در شبکه ریلی یزد

یزد- امام جمعه یزد گفت: توسعه کمی و کیفی در راه آهن و خطوط ریلی به منزله بهبود مشکلات مردم در زمینه رفت و آمد و مشکلات حمل و نقل بار در کشور است.

به گزارش خبرنگار مهر، آیت الله محمدرضا ناصری صبح دوشنبه در دیدار با مدیرکل راه آهن به مناسبت روز حمل و نقل با اشاره به اینکه خطوط ریلی امر حیاتی در کشور است و کوتاهی در این مورد، کوتاهی در حق کشور است اظهار کرد: در جاده های استان میلیون ها کامیون باری رفت و آمد دارد و این مورد ضایعات زیادی را در پی دارد و تنها راه حل این مسئله، افزایش خطوط ریلی و باری در استان است.

وی افزود: جلوگیری از فرسودگی جاده ها، کاهش مصرف سوخت و کمک به هزینه های دولت از مزایای ریلی شدن حمل و نقل بار در استان است.

امام جمعه یزد با اشاره به اهمیت خطوط ریلی در کشور عنوان کرد: توسعه کمی و کیفی در راه آهن و خطوط ریلی به منزله بهبود مشکلات مردم در زمینه رفت و آمد و مشکلات حمل و نقل بار در کشور است.

وی افزود: باید با بهبود امکانات رفاهی در قطارها وضعیت رفت و آمد را برای مردم آسان تر کرد زیرا قطار به عنوان سالم ترین وسیله حمل و نقل، جایگاه ویژه ای در کشور دارد.

ناصری ادامه داد: باید بررسی شود که قطارهای سریع السیر و واگن های جدید امکان اضافه شدن به خطوط ریلی استان را دارد یا نه تا بتوان برخی از مسائل و مشکلات مردم را حل کرد.

امام جمعه یزد با اشاره به گسترش حوزه فعالیت ریلی با سایر کشورها گفت: اگر بتوان حمل و نقل ریلی را با سایر کشورها گسترش داد، علاوه بر منفعت تجاری باعث تقویت ارتباط کشور با سایر کشورها می شود.

یزد تنها پنج راهه ریلی کشور

رحمت رحمت نژاد، مدیرکل راه آهن استان نیز در این دیدار با اشاره به فرمان امام خمینی (ره) در زمینه حمل و نقل اظهار کرد: راه آهن یزد یکی از بزرگترین خطوط ریلی و تنها پنج راهه ریلی کشور محسوب می شود.

وی افزود: راه آهن یزد ۳۰ درصد کل بارگیری کشور را بر عهده دارد و در بحث تناژ بارگیری و حمل رتبه اول کشور را به خود اختصاص داده است.

مدیرکل راه آهن استان از رشد بارهای صادراتی استان نسبت به مدت مشابه خبر داد و گفت: در سال جاری در زمینه بارهای صادراتی استان ۲ هزار و ۹۰۰ درصد رشد داشتیم.

منبع: مهر
شناسه خبر: 919910

مهمترین اخبار یزد: