یزد پورتال
28 بهمن 1401 - 22:16

طرح‌های نوآورانه در حوزه ساخت مسکن ویلایی در یزد حمایت می‌شود

یزد- استاندار یزد گفت: از طرح‌های نوآورانه در حوزه ساخت مسکن ویلایی در یزد حمایت می‌شود.

به گزارش خبرنگار مهر، مهران فاطمی، روز جمعه در بیست و پنجمین اجلاس هیئت‌های عمومی سازمان نظام مهندسی ساختمان کشور که به میزبانی نظام مهندسی ساختمان استان یزد در حال برگزاری است، اظهار داشت: یزد نخستین استانی است که طرح نهضت ملی مسکن در آن به صورت ویلایی اجرا می شود.

وی عنوان کرد: در استان یزد از هر طرح نوآورانه که منجر به تقویت ساخت خانه های ویلایی شود، استقبال می کنیم.

فاطمی با بیان اینکه به تاثیر فرهنگ مهندسی باور داریم، بیان کرد: یزد ساخته شده از هنر مهندسان بی ادعایی است که تحصیلکرده نیستند و برخی از آنها حتی بی سوادند اما با دستانی پینه بسته اما خلاق، به خاک جان بخشیدند و خالق میراثی شدند که امروز برای ما یک ثروت به شمار می رود.

استاندار یزد ادامه داد: استحکام و زیبایی بناهای یزد در کنار عظمت، فناوری منحصر بفرد، دارای طراحی زیرکانه است و این دیار مهد پرورش امثال استاد پیرنیا؛ پدر معماری سنتی ایران است.

فاطمی در بخش دیگری از سخنان خود اظهار داشت: جامعه ۷ هزار نفری مهندسان مجرب، ظرفیت بزرگی برای چشم انداز توسعه استان است و مهندسانی پاک دست، حاذق و خوشنام و معتبر که سرمایه ارزشمند اجتماعی استان در سراسر کشور و نقاطی از جهان هستند، با عملکرد بسیار خوب خود، سبب ساز ایجاد یک برند کاری در این حوزه شده اند.

استاندار یزد افزود: یزد از لحاظ سرانه مشارکت مالی خیرین در ایجاد ابنیه عام المنفعه نظیر مسجد و مدرسه و بیمارستان، پیشتاز کشور است و بسیار مناسب و بجاست که مجمعی از مهندسان نیک اندیش تشکیل شود تا در کنار مشارکت مالی عامه، از تشریک مساعی بخشی از نخبگان جامعه در حوزه طراحی، نظارت و اجرا استفاده شود.

فاطمی ادامه داد: نقش آفرینی بیشتر سازمان نظام مهندسی ساختمان در حوزه تقنینی ساخت و ساز ضروری است و اگر از مجامعی مثل اتاق بازرگانی، به عنوان پارلمان بخش خصوصی یاد میشود، نظام مهندسی ساختمان نیز باید پارلمان بخش ساخت و ساز نامیده شود و بنابراین حوزه تاثیر شما مهندسان، منحصر به اجرا نیست.

یزد جزو ۳ استان اول کشور در تخلفات ساختمانی

رئیس نظام مهندسی ساختمان استان یزد نیز در این مراسم اظهار داشت: بیست و پنجمین اجلاس هیات عمومی سازمان نظام مهندسی ساختمان کشور بعد از سه سال وقفه و با میزبانی استان یزد برگزار می شود که علاوه بر تصویب صورت های مالی در مورد دو قانون جدید ترافیکی و بهره وری ساختمان نیز بحث و تبادل نظر خواهد شد.

مجتبی فرهمند در بخش دیگری از سخنان خود بیان کرد: استان یزد جزو سه استان اول کشور در تخلفات ساختمانی است و عمده دلیل آن به طرح های تفصیلی بر می گردد که باید این روند بازنگری شود .

وی ادامه داد: نباید برای شهرها نسخه هایی واحد پیچیده شود بلکه باید با با فرهنگ و بوم آن شهرها منطبق باشد .

منبع: مهر
شناسه خبر: 1042410

مهمترین اخبار یزد: